Keep Oral Histories coming through your tax-deductible donation now.

Roland, Edwin J. (1905-1985)

Catalog Title: 
Roland, Adm. Edwin J., U.S. Coast Guard (Ret.) Volume I and II
Roland, Edwin J. (1905-1985)
Admiral, U.S. Coast Guard (Retired)

Volume I

 

Based on four interviews conducted by John T. Mason, Jr., from January 1976 through March 1976. The volume contains 384 pages of interview transcript plus an index. The transcript is copyright 1977 by the U.S. Naval Institute; the interviewee has placed no restrictions on its use.

 

After graduation from the Coast Guard Academy in 1929, Admiral Roland's earliest assignments were as gunnery officer aboard the destroyers Shaw and Wilkes which were involved in the suppression of smuggling. From 1934 to 1938, he taught at the Coast Guard Academy and was assistant football coach. Later duties included: XO of the cutter Nemesis; Commander Escort Division 45 which escorted convoys to the Mediterranean. In 1944 he became CO of the cutter Mackinaw, handling icebreaking in the Great Lakes to permit Navy vessels and cargoes of freight essential to the war effort to navigate in those waters. He was chief of staff at the 9th Coast Guard District in Cleveland from 1946 through 1949, and then Commandant of Cadets at the Coast Guard Academy. Volume I concludes with a discussion of his assignment to the National War College in 1955.

 

 

Roland, Edwin J. (1905-1985)
Admiral, U.S. Coast Guard (Retired)

Volume II

 

Based on four interviews conducted by John T. Mason, Jr., from May 1976 through October 1976. The volume contains 364 pages of interview transcript plus an index. The transcript is copyright 1977 by the U.S. Naval Institute; the interviewee has placed no restrictions on its use.

 

Volume II follows Admiral Roland's career after he completed his courses at the National War College. He was then assigned as Deputy Chief of Staff at Coast Guard Headquarters. After that followed duty as Commander, 1st Coast Guard District, Boston and, in 1960, Commander, Third Coast Guard District and Commander Eastern Area in New York City. He was appointed Assistant Commandant of the U.S. Coast Guard in February 1962 and four months later became the Commandant. During this tenure, he discusses his role in bringing Coast Guard forces to readiness prior to their employment in the Vietnam conflict and their subsequent involvement.


 
 

Conferences and Events

2014 U.S. Naval Institute History Conference

Wed, 2014-10-01

The 2014 Naval History Conference is hosted by the U.S. Naval Institute and the U.S. Naval Academywith support from The William M...

2015 WEST Conference

View All

From the Press

Meet the Author & Guest Lecturer

Sat, 2014-08-09

CDR Youssef H. Aboul-Enein, USN

Meet the Author & Book Signing

Tue, 2014-08-12

Why Become a Member of the U.S. Naval Institute?

As an independent forum for over 135 years, the Naval Institute has been nurturing creative thinkers who responsibly raise their voices on matters relating to national defense.

Become a Member Renew Membership